Freistellungsbescheinigung. Podatek budowlany w Niemczech

Super User

Każda firma, która wykonuje usługi budowlane na terenie Niemiec, jest zobowiązana do zarejestrowania się Niemieckim Urzędzie Skarbowym.

Freistellungsbescheinigung — zwolnienie z podatku

Freistellungsbescheinigung. Podatek budowlany w Niemczech

Po zarejestrowaniu otrzymuje Niemiecki numer Podatkowy. Na podstawie tego numeru podatkowego, można starać się o zwolnienie z podatku budowlanego Freistellungsbescheinigung.

Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

Aby otrzymać takie zwolnienie, musi spełnić szereg warunków m.in.:

  • nie może mieć zaległości podatkowych,
  • musi prowadzić księgowość,
  • w terminach ustawowych składać deklaracje podatkowe
  • Jeśli firma jest zarejestrowana tylko w Polsce, musi dołączyć certyfikat rezydencji podatkowej, z której będzie wynikało, że jesteś rezydentem Polski.

Kto może złożyć wniosek Freistellungsbescheinigung?

Każdy przedsiębiorca pewien złożyć wniosek o zwolnienie. Wydanie Freistellungbescheinigung jest w zasadzie formalnością po spełnieniu warunków omówionych wyżej.

Kto może być rezydentem podatkowym w Polsce?

Rezydentem podatkowym w Polsce jest ta osoba, która przebywa w Polsce w danym roku dłużej niż 183 dni lub ma powiązania ekonomiczne i personalne z Polską tzn., że w Polsce ma główny ośrodek interesów ekonomicznych i personalnych.

Kto jest zobligowany do zapłacenia podatku budowlanego Niemczech?

Do zapłacenia podatku budowlanego Niemczech jest zobligowana każda firma budowalna, która nie może przedłożyć swojemu zleceniodawcy aktualnego zwolnienia z opłacania podatku budowlanego. Jeśli nie jesteśmy w stanie przedstawić takiego zaświadczenia, to nasz kontrahent jest zobowiązany pobrać od nas 15% z kwoty wystawionej na fakturze i odprowadzić tę kwotę do Urzędu Niemieckiego.

Przeczytaj także: >> Założenie firmy przez obcokrajowca w Polsce <<