Jak finansować inwestycje w firmie?

Super User

W chwili, gdy inflacja jest już dwucyfrowa, wielu przedsiębiorców zastanawia się jak finansować swoje inwestycje. Leasing, kredyt, a może gotówka? Co warto wybrać? Jak finansować inwestycje w firmie?

 Czy odpowiedni będzie zakup samochodu, maszyny, linii technologicznej, instalacji fotowoltaicznej, sprzętu IT, a może zakup specjalistycznego oprogramowania?

Jak finansować inwestycje w firmie?

Czy zakup za gotówkę jest opłacalny? Czy może sięgnąć po inne formy finansowania?

Zakup za gotówkę ma sens tylko w przypadku, gdy mamy nadmiar gotówki i chcemy szybko go wydać.

Należy pamiętać również, iż płacąc gotówką za środek trwały (np. samochód osobowy), nie możemy go od razu rozpoznać w kosztach podatkowych. Jeśli jest to samochód nowy i stosujemy metodę amortyzacji liniową, to w każdym roku w koszty odniesiemy 20% wartości samochodu.

W przypadku maszyn produkcyjnych, sprzętu komputerowego lub fotela stomatologicznego możemy zastosować jednorazową amortyzację, ale tu już musimy spełnić kilka warunków, aby jednorazowo dokonaność odpisu amortyzacyjnego.

Należy również pamiętać, iż płacąc gotówką, pozbawiamy się pozytywnego wpływu dźwigni finansowej, która działa tylko przy finansowaniu zewnętrznym.

Jak finansować inwestycje w firmie -

Kredyt lub leasing na inwestycje

Zakładając, że mamy potrzebę inwestycyjną (zakup maszyny produkcyjnej), gdyż chcemy podnieść efektywność swojego przedsiębiorstwa i rozważamy różne źródła finansowania oraz zastanawiamy się nad kredytem lub leasingiem.

Na czym polega kredyt inwestycyjny?

Kredyt to nic innego jak pożyczenie pieniędzy z banku. Bank za przygotowanie kredytu pobierze prowizję, która jest dla przedsiębiorcy kosztem. Kosztem są również inne opłaty manipulacyjne i odsetki, które będziemy spłacać przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Jeśli chcemy się dowiedzieć, ile będzie nas kosztował ten kredyt, musimy zsumować wszystkie te koszty (należy mieć na uwadze odsetki 11-12% w skali roku). Plusem jest natomiast fakt, że możemy go szybciej spłacić. Możemy go również, przenieś do innego banku.

Jak działa leasing na firmę?

Leasing to najczęściej umowa najmu lub umowa sprzedaży. Leasing operacyjny (właścicielem jest leasingodawca), a nam wystawia fakturę w cyklach miesięcznych. Na koniec umowy leasingu otrzymujemy fakturę końcową i z chwilą zapłaty tej faktury stajemy się właścicielami tego środka trwałego.

W tym przypadku również składamy wiosek leasingowy (leasingodawca musi sprawdzić naszą zdolność do spłacania zobowiązań), musimy też wnieść wpłatę wstępną. Wysokość wpłaty wstępnej ma wpływ na wysokość raty miesięcznej. Im większa wpłata wstępna, tym niższe oprocentowanie leasingu — czym rata wykupu wyższa tym oprocentowanie i koszt leasingu jest wyższe.

Jeśli przedmiotem leasingu jest samochód, to najwcześniej możemy go wykupić po 24 miesiącach od daty zawarcia umowy leasingowej. Jeśli wcześniej zdecydujemy się rozwiązać umowę leasingową, to musimy zakupić go za aktualną cenę rynkową. Może się jednak okazać, że będzie to dużo więcej niż to, co pozostało nam do spłaty. Musimy również skorygować wszystkie koszty podatkowe.

Jeśli w pewnym momencie widzimy, że zaczynamy mieć problemy finansowe lub tracimy płynność finansową, możemy się zastanowić nad cesją leasingu.

Cesja to nic innego jak zmiana korzystającego (leasingobiorcy). Odstąpienie leasingu innemu podmiotowi nie zmienia jednak pozostałych postanowień umowy. Przejęcie leasingu powoduje natomiast, że kto inny korzysta z przedmiotu i reguluje zobowiązania względem firmy leasingowej.

Podatnik może również zgłosić się do firmy leasingowej i poprosić o restrukturyzację polegającą na wydłużeniu okresu leasingowania np. z 3 do 5 lat. Spowoduje to zmniejszenie się rat leasingowych.

Inwestycje w firmir

Zarówno o cesję, jak i restrukturyzację musimy się zwrócić do obecnej firmy leasingowe. W chwili obecnej nie możemy przenieść tych zobowiązań do innych podmiotów.

Prawie każdy środek trwały, można finansować leasingiem. Możemy jednak napotkać na problemy z otrzymaniem leasingu kupując np. samochód marki premium lub z leasingowaniem nieruchomości.

Aby dobrze skalkulować koszty leasingu, musimy brać pod uwagę również koszty dodatkowe, które są zapisane w umowie leasingu. Najbardziej popularne koszty dodatkowe przy samochodach to koszty rejestracji oraz koszty ubezpieczenia (jeśli chcemy ubezpieczenie poza firmą leasingową, musimy otrzymać od niej zgodę, co jest dodatkowo płatne).

W przypadku maszyn używanych najpopularniejszym kosztem dodatkowym jest koszt wyceny rzeczoznawcy (takiej wyceny może zażądać leasingodawca np. przy używanych liniach technologicznych).

Najem długoterminowy dla firm – Jak finansować inwestycje w firmie?

Alternatywą leasingu jest najem długoterminowy. Ta forma jest bardzo popularna wśród osób nabywających samochody. Należy pamiętać, iż wybierając tę formę finansowania, nigdy nie będziemy właścicielami pojazdu, a po okresie najmu musimy zwrócić przedmiot do salonu. Wielokrotnie się zdarza, iż po zwróceniu samochodu finansujący dolicza nam koszty dodatkowe np. za przekroczenie limitu kilometrów (nie mamy takiego ograniczenia ani w kredycie, ani w leasingu), za sprzątanie lub za drobne naprawy.