Jak księgować komis samochodowy?

Super User

W dzisiejszych czasach brak prawa jazdy oraz auta przysparza wielu trudności w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza jeśli mamy pracę, w której często potrzebujemy się szybko przemieszczać z jednego punktu do drugiego.

Jak księgować komis

Jak księgować komis? Formy i sposoby rozliczenia

Aktualnie jest wiele możliwości pozyskania auta – wynajem, leasing, kupno od osoby fizycznej/firmy, z komisu. Nieraz pewnie jadąc, mijałeś wiele komisów samochodowych, ale czy kiedykolwiek choć przez chwilę zastanowiłeś się jak one działają? Jaka jest możliwa forma opodatkowania, jak się liczy faktury, jakie leżą obowiązki po stronie przedsiębiorcy, czy księgowej?
Komis samochodowy, pomimo że może wyglądać jak kolejny świetny biznes, wcale do takich najłatwiejszych nie należy. I nie mam tu na myśli szukania/kupowania/ściągania aut zza granicy tylko pod ujęciem podatkowym, czyli inaczej księgowym. 😉

Jaką fakturę wystawia komis samochodowy?

Warto zaznaczyć, że komis należy do umów pośrednictwa handlowego (może dotyczyć kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych) i jest regulowany kodeksem cywilnym. Nabywając samochód w komisie, otrzymasz fakturę VAT marżę. Na tej fakturze jednak nie znajdziesz podatku VAT. Podatek VAT rozlicza tylko i wyłącznie właściciel komisu, czyli sprzedający. Każda transakcja powinna być zaewidencjonowana przez sprzedającego na kasie fiskalnej. Kupujący otrzymuje jednak tylko i wyłącznie Fakturę VAT Marża, z którą udaje się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji w celu zarejestrowania pojazdu.

Jak rozlicza się komis samochodowy?

Prowadząc komis możesz rozliczać się z podatku dochodowego na KPiR – zasady ogólne i podatek liniowy oraz w ewidencji ryczałtowej. Wybór jednej z tych form zależy od Twojej osobistej sytuacji życiowej. Decyzję tą możesz podjąć po konsultacji z doradcą podatkowym, który pomoże Ci takiego wyboru dokonać.

Czy komis daje gwarancję?

Kupując samochód w komisie, nabywca ma prawo do rękojmi i zwrotu towaru, tak jakby dokonywał zakupu każdego innego towaru handlowego.