Jestem na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, czy mogę podjąć pracę?

Super User

W obecnej sytuacji, kiedy wielu rodzinom brakuję środków w budżecie, wiele kobiet przebywających na ww. urlopach zadaje sobie pytanie, czy może podjąć dodatkowe zatrudnienie. Czasem też wiele Pań zastanawia się, czy może się przekwalifikować, podnieść swoje kwalifikacje lub rozpocząć swoją pierwszą działalność gospodarczą.

Własna działalność na urlopie rodzicielskim lub wychowawczym

Jeśli rodzic, który przebywa na urlopie rodzicielski lub wychowawczym jest przedsiębiorcą, to nie ma żadnych ograniczeń, może dalej aktywnie prowadzić działalność gospodarczą. Zasiłek macierzyński ani rodzicielski nie będzie w żadnym przypadku ograniczony. Należy jedynie pamiętać, iż obowiązkowa będzie do zapłacenia składka zdrowotna. Zwolnieni będziemy ze składek społecznych.

Dodatkowe zatrudnienie na umowie o pracę

Jestem na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, czy mogę podjąć pracę?

A jeśli rodzić jest zatrudniony na umowie o pracę lub umowę zlecenie, czy może podjąć dodatkowe zatrudnienie?

W takim przypadku trzeba przeanalizować dwa akty prawne, jeden to Kodeks Pracy, a drugi to przepisy ZUS (Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

W Kodeksie Pracy nie znajdziemy jednoznacznego zakazu podjęcia pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego.

W ustawie zasiłkowej znajdziemy wiele nieobecności, w których wykluczona jest praca zarobkowa. Są to między innymi, zwolnienie chorobowe lub zasiłek opiekuńczy, nie znajdziemy tu urlopu macierzyńskiego ani urlopu wychowawczego. Warto pamiętać, iż bezwzględnie należy udzielić kobiecie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Urlopu tego nie można się zrzec ani też przenieś na ojca dziecka.

Praca na urlopie macierzyńskim u pracodawcy

Jeśli rodzic przebywa na urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim, to może podjąć pracę u obecnego pracodawcy (tego, co udzielił urlopu macierzyńskiego), lub innego, z którym dopiero zamierza zawrzeć stosunek pracy.

Jeśli stosunek pracy ma być z obecnym pracodawcą, jest to wysoce ryzykowne (będąc na urlopie macierzyńskim), iż Inspekcja Pracy może potraktować taki stosunek pracy jako naruszenie ochrony prawa kobiety do macierzyństwa. Dużo lepiej wygląda to, jeśli rodzić już przebywa na urlopie rodzicielskim. Pracownik może pracować u obecnego pracodawcy, w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru pracy (art. 182 Kodeksu Pracy), ale musi pamiętać, iż jego zasiłek ulegnie obniżeniu.

Jeśli zatrudniamy się (na umowę o pracę na część etatu lub na umowie zlecenie, umowę o działo) u innego pracodawcy, należy pamiętać, iż wykonywana praca nie może zakłócać lub uniemożliwiać sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Rodzic, który zadecyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia, nie musi o tym fakcie informować, pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego.