ul. Pułaskiego 34/5, Tarnów

Kasa fiskalna – kto może uniknąć konieczności fiskalizacji sprzedaży

Aneta Patuła
kasa fiskalna dla firm kiedy nie jest obowiązkowa

Kasa fiskalna staje się coraz częściej dla wielu przedsiębiorców koniecznością. Budzi wiele obaw związanych z jej obsługą i kolejnymi   obowiązkami. Niestety Minister Finansów co jakiś czas rozszerza zakres podatników, którzy muszą  ewidencjonować swoją sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej.

 

Dla kogo zwolnienie z fiskalizacji sprzedaży

Podatnik, który rozpoczyna działalność gospodarczą  ma prawo w większości przypadków do zwolnienia z kasy do wysokości 20 000,00 zł. obrotu rocznie. Obrót ten, to nic innego jak sprzedaż na rzecz osób fizycznych  nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Pamiętać należy jednak, że jeśli podatnik rozpoczął  swoją działalność w trakcie roku limit ten musi być policzony proporcjonalnie na dni prowadzonej działalności gospodarczej.  Do limitu  nie wliczamy sprzedaży środków trwałych oraz wartości nie materialnych i prawnych, a także dostaw nieruchomości.

Zwolnienie z kasy fiskalnej nie dla wszystkich

Niestety cześć branży wykluczona jest ze  zwolnienia i już przy  pierwszej transakcji muszą swoją sprzedaż ewidencjonować na kasie fiskalnej.  Wśród nich wymienić należy m.in. handel  artykułami tytoniowymi, paliwami  i perfumami, a także usługi fryzjerskie, kosmetyczne oraz wiele innych.

Przedsiębiorca, który ma obowiązek swoją sprzedaż ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej  powinien poprosić o pomoc eksperta, który pomoże w ustawieniu kasy fiskalnej (stawek na kasie, raportów).  Jeśli podatnik prowadzi magazyn to wg mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup drukarki fiskalnej, którą można  połączyć z programem magazynowym.

Zwolnienie z kasy fiskalnej dla kogo

Osoby, które  prowadzą sprzedaż internetową, a  wszystkie zapłaty są dokonane bezgotówkowo, mogą skorzystać ze zwolnienia z kasy pod warunkiem , że posiadają  ewidencję dokumentującą zapłatę każdej konkretnej transakcji.

Podatnicy, którzy spełniają wszystkie wymogi  art. 111 ust. 4 ustawy o VAT mogą skorzystać z  ulgi na zakup kasy fiskalnej.  Ulgę na kasę fiskalna może otrzymać podatnik, który  posiada fakturę  vat dokumentującą zakup tej kasy,  zapłatę owej faktury  i rozpoczął ewidencjonowanie nie później  niż w obowiązującym terminie.

Kategoria: