Oddelegowanie pracownika, a skutki w PIT

Super User

Oddelegowanie pracownika najczęściej odbywa się na polecenie pracodawcy. Wynika to z potrzeb bieżących pracodawcy.

Oddelegowanie pracownika

Oddelegowanie pracownika, a skutki w PIT

Oddelegowanie może być do innego oddziału firmy, ale również do innego miasta lub kraju.
Pracownik Oddelegowany musi wykonywać pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami i kompetencjami, a wynagrodzenie nie może ulec obniżeniu.
Pracownik może zostać oddelegowany do innej pracy na okres 3 miesięcy. 

Oddelegowanie a delegacja

Oddelegowanie to nie to samo co delegacja. Delegacja to krótkie i jednorazowe wykonanie obowiązków służbowych poza siedzibą firmy. Oddelegowanie to czasowe przeniesienie obowiązku wykonywania pracy przez pracownika poza siedzibę firmy.

Oddelegowanie a dieta

Jeśli pracownikowi, pracodawca nie zapewnia w trakcie wyjazdu służbowego wyżywienia ten ma praw do diety. Jeśli jednak pracownik wyda na posiłek więcej niż należna dieta, to otrzyma zwrot całości poniesionej kwoty, jednak nadwyżka ponad kwotę należnej diety zostanie mu opodatkowana.

Oddelegowanie pracownika a PIT

Jednak niektóre wyjazdy służbowe mogą być również traktowane jako oddelegowanie pracownika, a to ma ogromne znaczenie w podatku PIT. W przypadku oddelegowania osób mających stałe miejsce zamieszkania w Polsce przepisy podatkowe traktują jako wolne od przychodów, te zarobki, które obejmują każdy dzień pobytu za granicą w kwocie 30% diety określonej w przepisach o podróżach służbowych.

Oddelegowanie pracownika a zakwaterowanie i wyżywienie

Niezmiernie istotne jest tutaj zakwaterowanie i wyżywienie pracownika oddelegowanego. Zgodnie z wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2023 Naczelny Sąd Administracyjny uznał, ze świadczenia z tytułu noclegu i transportu podczas oddelegowania pracowników nie podlegają opodatkowaniu. Naczelny Sąd Administracyjny odwołał się do przepisów unijnych, które mówią, że świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, a co za tym idzie, nie są wliczane do podstawy opodatkowania. Przed wyrokiem Sądu Apelacyjnego zwolniona z opodatkowania była kwota 500 zł miesięcznie.

Przeczytaj także: >> Diety krajowe w podróżach służbowych w 2023 roku <<