Praktyki absolwenckie

Super User

Praktyki absolwenckie jak nazwa by wskazywała, nie są jednak tylko dla absolwentów studiów.

Kto może odbywać praktyki absolwenckie?

Z takich praktyk skorzystać mogą też osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową, ale nie ukończyły 30 roku życia. Praktyki absolwenckie mogą odbyć też osoby zza granicy, które mają równorzędne świadectwa ukończenia szkoły obowiązujące w Polsce.

Praktyki absolwenckie

Rodzaj umowy i okres zatrudnienia

Pisemna umowa zawierana jest pomiędzy podmiotem przyjmującym do pracy (pracodawcą) a praktykantem maksymalnie na 3 miesiące. Umowy mogą być zawierane kilkukrotnie, jednak w sumie nie mogą przekroczyć okresu 3 miesięcy. Standardowo wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo i 8 godzin dziennie. Dlatego właśnie te praktyki najczęściej odbywają się w okresie wakacyjnym.

Praktyki absolwenckie korzyści

Jest to idealne rozwiązanie dla obydwóch stron, ponieważ absolwent, który nie ukończył 30 roku życia, dopiero zaczyna swoje życie zawodowe i taka sytuacja jest idealnym rozpoczęciem zdobywania tak cennego w tych czasach doświadczenia zawodowego. Z drugiej strony pracodawca ma zastępstwo dla pracowników etatowych, którzy w tym okresie przebywają na wakacjach.

Praktyki absolwenckie wynagrodzenie

Warto zaznaczyć, że praktyka absolwencka może być płatna lub nieodpłatna. Przy płatnej praktyce, wysokość miesięcznego wynagrodzenia nie może być większa niż dwukrotność aktualnej płacy minimalnej, czyli w 2023 roku jest to 7200 zł. Warto zaznaczyć, że praktykanci nie mogą pracować w porze nocnej oraz w warunkach szczególnie niebezpiecznych.

Praktyki absolwenckie a ZUS

Dodatkowym atutem takiej praktyki jest to, że pracodawca nie musi zgłaszać praktykanta do ZUS, ponieważ praktyka absolwencka nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Absolwent, który nie ukończył 26 roku życia, tyle ile zarobił, dostaje do ręki. Sytuacja zmienia się po ukończeniu 26 lat. W takiej sytuacji z wynagrodzenia pobierana jest kwota zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli praktykant złożył oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia, zaliczkę pomniejsza się o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Przeczytaj także: >> Czy można pracować w roku szkolnym? <<