Równoległe zatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej

Super User

Wiele osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze jest też zatrudnionych na Umowie o Prace. 

Bywają też sytuacje, że osoby, które są zatrudnione na umowie o pracy, chciałyby coś zmienić, ale nie są pewne, że dany biznes im wypali. Ewentualnie po prostu chcą dorobić poza etatowym zatrudnieniem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat jakim jest równoległe zatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Równoległe zatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej

Czy można pracować na etacie i mieć firmę?

Polskie prawo jest na tyle rozbudowane, że pozwala łączyć pracę u pracodawcy, jak i na swój własny rachunek jednak pod konkretnymi warunkami, na które trzeba zwracać uwagę i ich przestrzegać. 

Czy można prowadzić firmę o profilu podobnym do pracodawcy?

W pierwszej kolejności pracownik, który planuje założyć własną działalność gospodarczą, musi określić, w jakiej branży chce działać. Jeśli jego działalność będzie choć trochę podobna do tego, czym zajmuje się jego pracodawca, to jest możliwość, że pracownik zostanie obciążony karami za stwarzanie konkurencji. Nawet jeśli w Umowie o Pracę nie ma zawartej klauzuli o konkurencyjności – kara może wyniknąć na podstawie ogólnych przepisów dotyczących konkurencji na rynku.

Jaka forma opodatkowania przy etacie i firmie?

Forma prawna działalności to kolejny krok, o którym nie myśli się na co dzień, a jest niezwykle ważny. Wybranie odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej jest decyzją, która będzie zależała od kilku czynników. Możliwe do wybrania są: podatek dochodowy na zasadach ogólnych lub liniowy (jeśli przychody z wykonywanych usług nie są świadczone dla byłego lub obecnego pracodawcy – jeśli są, to wtedy traci się możliwość skorzystania z podatku liniowego) oraz ryczałt. Żeby wybrać jak najlepszą opcję, najlepiej jest skonsultować się z doradcą podatkowym, który weźmie pod uwagę indywidualną sytuację klienta i doradzi, która forma będzie dla niego najodpowiedniejsza.

Jaki ZUS dla osoby prowadzącej działalność i pracującej na etacie?

Kwestie związane z ZUS również się różnią od standardowych. Prowadząc własną działalność gospodarczą i będąc zatrudnionym na etacie, nie jest się całkowicie zwolnionym z płacenia składek ZUS. Jako pełnoetatowy pracownik, przedsiębiorca będzie musiał odprowadzać składki zdrowotne zależne od wybranej formy opodatkowania swojej działalności. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli wynagrodzenie jest równe lub wyższe od minimalnego w danym okresie. Jeśli natomiast składki z wynagrodzenia są niższe od minimalnych, to pomimo bycia zatrudnionym na etacie, nowy przedsiębiorca będzie musiał obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy w równoległym zatrudnieniu można skorzystać z obniżonych składek społecznych?

Jeśli jest się zatrudnionym na etacie i pracodawca płaci za takiego przedsiębiorcę pełne składki ZUS, to nowy przedsiębiorca traci możliwość skorzystania z obniżonych składek społecznych. Nie można ich przesunąć w czasie, ponieważ przysługują one jedynie nowym przedsiębiorcom. Jeśli jednak w trakcie trwania okresu, w którym ulga powinna przysługiwać, przedsiębiorca zakończy pracę etatową, będzie mógł skorzystać z reszty obowiązujących miesięcy z obniżonymi składkami społecznymi.

Praca na etacie i prowadzenie firmy a czas pracy

Będąc pracownikiem i właścicielem firmy, trzeba również pamiętać o rozdzielaniu czasu pracy i obowiązków w obu sferach. Łącząc te dwie formy, ma się ostatecznie zdecydowanie mniej wolnego czasu, ponieważ o ile do pracy chodzi się przeważnie 40h tygodniowo, to jako właściciel firmy pracuje się 24/7. Warto wspomnieć, że urlopy na własnej działalności nie są niestety płatne. ;)

Przeczytaj także: >> Krajowy System e-Faktur – nowe obowiązki dla przedsiębiorców <<