Spis z natury - aktualne wytyczne

Super User

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi dzielność handlową lub usługową, powinien sporządzić spis z natury.

Ma on niebywałe znaczenie w ustalaniu wyniku finansowego zarówno dla osób rozliczających się na Podatkowej Książce przychodów i rozchodów, jak i dla tych podatników, którzy rozliczają się na pełnych księgach.

Spis z natury - aktualne wytyczne

Co wpisujemy do spisu z natury?

W spisie z natury często zwanej inwentaryzacją lub remanentem musimy zawrzeć wszystkie nasze towary i materiały, musimy sprawdzić, w jakim są stanie (np. czy nie są uszkodzone). Nie możemy ograniczyć się tylko do wydruku z systemu magazynowego, musimy faktycznie policzyć każdy towar i go zaewidencjonować na arkuszu spisu z natury.
Wyceniamy również półprodukty, wyroby gotowe, produkcję w toku, zaawansowanie robót np. w projektach developerskich.

Wycena spisu z natury 

Spis należy wycenić w ciągu 14 dni od dnia zakończenia spisu.
Osoby wyznaczone do przeprowadzenia spisu nie powinny mieć wglądu do wydruków magazynowych, podczas spisu z natury muszą ocenić stan produktu, a towary uszkodzone opisać.

Spis z natury dla podatników VAT

Spis z natury jest obowiązkowy dla płatników podatku VAT. Każdy, kto prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku musi dokonać spisu raz w roku.

Kiedy przeprowadzić spis z natury?

Spis z natury również należy zrobić na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Spis ten musi zawierać obok towarów handlowych również informacje o urządzeniach, maszynach, pojazdach znajdujących się w firmie na dzień zakończenia działalności gospodarcze.

Spis z natury jest niezmiernie ważny w momencie zamykania roku podatkowego. Wartość spisu z natury ma nie tylko wpływ na podatek dochodowy, ale również na wysokość składki zdrowotnej. Zakładając, iż wartość spisu z natury na dzień 31 grudnia (jeśli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym) jest wyższa od spisu na początek roku, to przedsiębiorca zapłaci wyższy podatek dochodowy. Dlatego przedsiębiorcy już w ostatnim kwartale roku podatkowego na bieżąco śledzą swoje stany magazynowe, aby nie narazić się na dodatkowe obciążenia fiskalne.

Przeczytaj także: >> Spis z natury <<

Kategoria: