Założenie Działalności Gospodarczej

Super User

Założenie działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne, jak się to na początku wydaje. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wiele czynności można wykonać przez Internet.

Biznesplan a założenie działalności gospodarczej

Pierwszym krokiem przed składaniem i kompletowaniem różnych dokumentów jest „opracowanie” biznesplanu, gdzie szczegółowo przyszły przedsiębiorca powinien określić plusy, minusy, cele i działania firmy, którą chciałby stworzyć. Wstępnie na tym etapie można zaobserwować czy będzie popyt na dane usługi/produkty. To właśnie od pomysłu i planu działania zależy sukces firmy na rynku.

Co trzeba zrobić, aby założyć działalność gospodarczą?

Założenie Działalności Gospodarczej

Żeby móc założyć działalność w Polsce trzeba też spełniać kilka warunków, bez których prowadzenie firmy nie będzie możliwe. Pierwszym i najważniejszym warunkiem jest pełnoletność i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Z ciekawostki to nie trzeba być obywatelem Polski, żeby móc prowadzić działalność w Polsce.

Następnym przemyśleniem, przed którym staje przyszły przedsiębiorca, jest to, jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać. W Polsce mamy takie udogodnienie, że rodzaje firm podzielone są ze względu na formy prawne. Formy różnią się między sobą m.in. formą opodatkowania czy prowadzeniem księgowości.

Późniejsza dokumentacja będzie zależna od formy prowadzenia działalności gospodarczej, którą wybierze przedsiębiorca. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 (online lub osobiście we właściwym urzędzie). Podczas składania wniosku CEIDG-1 możliwe jest też zgłoszenia do ZUS z odpowiednim kodem ubezpieczenia.

Przy spółkach sprawy się nieco komplikują, ponieważ nie wszystkie spółki można założyć przez Internet, a najlepszym sposobem będzie kontakt z Notariuszem, który dokona wpisu do KRS. W przypadku spółek będą potrzebne jeszcze inne dokumenty, takie jak oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego, deklaracja PCC-3, zgłoszenie NIP-8.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego lub odpowiednich kodów PKD dla działalności. Kody te można aktualizować w trakcie prowadzenia firmy, jednak ważne jest, żeby podczas zakładania był podany jeden, najważniejszy kod określający czym przedsiębiorstwo będzie się zajmowało.

W niektórych branżach wymagane są różnego typu koncesje, zezwolenia, licencje albo innego typu dokumenty uprawniające do prowadzenia danego typu działalności.

Innym ważnym aspektem, który trzeba rozważyć to, czy firma będzie podatnikiem VAT. Istnieją takie branże, które są zwolnione z bycia podatnikiem, jednak z drugiej strony są takie, które od pierwszego dnia działania obowiązkowo muszą być płatnikami podatku VAT.

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Warto zwrócić uwagę, że założenie JDG poprzez CEIDG-1 jest całkowicie BEZPŁATNE. Koszty zaczynają się dopiero przy zakładaniu spółki, które są zróżnicowane.

Przy zakładaniu działalności dobrze jest się skontaktować z doradcą podatkowym, który może doradzić, jaka forma byłaby najbardziej odpowiednia. Najlepiej jest też upoważnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło księgowość danego przedsiębiorstwa, ponieważ wtedy będzie mogło pomóc przy wypełnianiu i składaniu potrzebnych dokumentów do Urzędu Skarbowego czy ZUS.

Przeczytaj także: >> Równoległe zatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej <<