Założenie firmy przez obcokrajowca w Polsce

Super User

Działalność gospodarczą w Polsce mogą założyć również osoby urodzone poza granicami Rzeczpospolitej Polska, mogą jednak one spotkać się z dodatkowymi dla nich wymaganiami.

 Czy obcokrajowiec może założyć firmę w Polsce?

Osoby posiadające obywatelstwo kraju Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) mogą bez większych problemów otworzyć swoją działalność w Polsce. Przedsiębiorcy mają również możliwość założenia oddziału swojej firmy bez dodatkowej rejestracji tejże działalności.

Jako cudzoziemiec spoza UE możesz zarejestrować w Polsce firmę?

Założenie firmy przez obcokrajowca w Polsce

Trudniej mają osoby spoza UE i EOG z tzw. Państw trzecich, które chcą założyć działalność w Polsce. Muszą oni wtedy spełnić jeden z kilku warunków uprawniających do założenia działalności, przykładowo: mieć zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, posiadać status uchodźca, być małżonkiem osoby, która posiada obywatelstwo kraju UE. Więcej szczegółowych informacji jest opisanych w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczych w art. 13 – Działalność gospodarcza osób zagranicznych.

Jak obcokrajowiec może założyć działalność poprzez CIDG?

Założenie działalności poprzez formularz CEIDG można złożyć na dwa sposoby: elektronicznie i papierowo. Aby osoba z zagranicy mogła złożyć formularz CEIDG-1 online musi posiadać numer PESEL, ponieważ wniosek podpisuje się podpisem zaufanym, do którego on jest potrzebny. Mając numer PESEL, łatwiej również dla takiej osoby, jest załatwić sprawy w Urzędzie Skarbowym, ZUS, czy nawet w banku. Jeśli natomiast obcokrajowiec nie chce posiadać numeru PESEL jedyną możliwą formą złożenia formularza CEIDG-1 jest wersja papierowa w odpowiednim Urzędzie Gminy lub w Urzędzie Gminy Śródmieścia miasta stołecznego Warszawy.

Rozliczenie rocznego podatku dochodowego w Polsce. Kogo obowiązuje?

Dodatkowo do spraw rozliczenia z rocznego podatku dochodowego osoba zagraniczna musi określić, gdzie jest rezydentem podatkowym. Ustala się to na podstawie, w którym kraju osoba mieszka powyżej 180 dni i/lub posiada centrum interesów życiowych (rodzina, dom, praca). Nie można być rezydentem podatkowym w dwóch krajach jednocześnie.

Kiedy zagraniczna firma musi dokonać wpisu do KRS?

Inną opcją jest prowadzenie głównej siedziby firmy za granicą i chęć otworzenia jedynie oddziału w Polsce. W takim przypadku podatnik zagraniczny nie ma obowiązku rejestrować swojej działalności w Polsce jako osobnej, ponieważ oddział jest zależny od głównej zagranicznej spółki. Oddział może zacząć dokonywać działań gospodarczych dopiero po dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Kiedy zagraniczna firma ma obowiązek rejestracji do VAT w Polsce?

Jeżeli przedsiębiorca posiadający firmę poza terytorium Polski nie korzysta z uproszczonej procedury OSS, to będzie miał obowiązek rejestracji do VAT-u w Polsce. Nawet jeśli jest zgłoszony do OSS, a posiada magazyny w Polsce, musi się zgłosić do VAT. Rejestracji do VAT-u trzeba dokonać przed pierwszą transakcją sprzedaży, dodatkowo, taki przedsiębiorca musi być również zarejestrowany do VAT-UE. Zazwyczaj po zarejestrowaniu zagraniczny przedsiębiorca rozlicza Podatek VAT w Polsce, natomiast kwotę netto rozlicza się do przychodu w kraju, w którym posiada siedzibę główna działalność.

Przeczytaj także: >> Kim jest uchodźca i jakie ma prawa?  <<

Przeczytaj także: >> Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca w Polsce  <<