Samozatrudnienie jest to wykonywanie dzielności na własny rachunek.
Samozatrudnienie
Wiąże się to z koniecznością założenia dzielności gospodarczej, samodzielnym rozliczaniem podatków i składek ZUS. Na chwile obecną jest ono bardzo popularne wśród lekarzy, informatyków, prawników, inżynierów projektów. Zdarza się, iż podjęcie działalności gospodarczej niesie za sobą rozwiązanie poprzedniego stosunku pracy, a działania podjętej w nowej działalności gospodarczej są na rzecz byłego pracodawcy.
Samozatrudnienie — formy opodatkowania
Osoba, która rozpoczyna działalność, co do zasady ma kilka form wyboru opodatkowania (skalę podatkową, podatek liniowy, i ryczał ewidencjonowany), jednak osoba, która będzie świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy nie może wybrać ani podatku liniowego, ani ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Rozliczanie podatku dochodowego liniowo będzie możliwe dopiero w kolejnym roku podatkowym, (po złożeniu zawiadomienia do 20 lutego o zmianie formy opodatkowania). Natomiast ryczałt podatnik może wybrać dopiero w następnym roku po zakończeniu roku podatkowego, w którym miało miejsce świadczenie stosunku pracy.
Praca na rzecz byłego pracodawcy
Osoba na samozatrudnieniu musi również pamiętać o tym, iż świadcząc pracę na rzecz byłego pracodawcy, nie ma możliwości skorzystania z ulgi na star ani z preferencyjnego dwuletniego ZUS.