Zaświadczenia lekarskie mają oznaczenia literowe od A do E.
Czy na zwolnieniu lekarskim musi być wpisany kod choroby?
Ubezpieczony może złożyć wiosek do osoby wystawiającej zaświadczenie lekarskie o niewpisywanie kodu B oraz kodu D.
Po co są podawane kody na L4?
Kody te podawane są do wiadomości pracodawcy celem ustalenia i wypłaty zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby.
Co oznaczają kody literowe na zaświadczeniach lekarskich?
- Kod A: Zastosowanie kodu „A” oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni – spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Zamieszczenie tej informacji sprawi, że ubezpieczony nie będzie mógł nabyć prawa do zasiłku chorobowego na nowy okres zasiłkowy, tj. na kolejne 182 dni.
- Kod B: Kiedy w zwolnieniu lekarskim pojawia się kod B oznacza on niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży. Informacja ta uprawnia do ustalenia okresu zasiłkowego wynoszącego do 270 dni oraz nabycia prawa do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przy zastosowaniu 100% podstawy wymiaru.
- Kod C: Oznaczone kodem C zwolnienie lekarskie wskazuje na niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu i powoduje wyłączenie ochrony w postaci prawa do zasiłku chorobowego przez okres pierwszych 5 dni niezdolności do pracy.
- Kod D: Z kolei w sytuacji, kiedy w zwolnieniu lekarskim zastosowano kod D, oznacza on niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą. Informacja ta uprawnia do ustalenia okresu zasiłkowego wynoszącego do 270 dni.
- Kod E: W sytuacji, kiedy zwolnienie lekarskie oznaczono kodem E, pacjent choruje na chorobę zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobę, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. Informacja ta jest podstawą do zastosowania przedłużonej ochrony ubezpieczeniowej.
Przeczytaj także: >> Podwyżki w ochronie zdrowia już od 1 lipca <<
Przeczytaj także: >> KRUS czy już ZUS? <<