Benefity pracownicze

Coraz więcej firm podczas rekrutacji nowych pracowników oferuje różnego typu benefity, m.in. karnety sportowe, czy pakiety medyczne. Niewiele osób zdaje sobie dokładnie sprawę, jak to dokładnie wygląda w rzeczywistości i z czym się to wiąże, zwłaszcza gdy cena jest rozdzielona połowicznie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

Benefity pracownicze a koszty uzyskania przychodu

Benefity pracownicze

Zawsze trzeba zwrócić uwagę, jaki cel ma zakupu określonych pakietów dla pracowników. Np. zakup pakietów sportowych lub innych usług rekreacyjno – sportowych, ma wpływać na poprawę kondycji fizycznej pracowników, a co za tym idzie na poprawę zdrowia pracowników. Lepsze zdrowie to również miej absencji chorobowych i innych nieobecności w pracy. Jeśli pracodawca kupuje bilety na gry zespołowe, pragnie, aby jego zespół był bardziej zintegrowany, a co za tym idzie, były lepsze efekty pracy.

Koszt zakupionych karnetów sportowych lub pakietów medycznych może w całości, lub w części pokrywać pracodawca. Pracodawca na zakup w/w karnetów otrzymuje fakturę, którą może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Benefity pracownicze a ZUS

Jeśli pracownik otrzymuje od pracodawcy (za częściową odpłatnością) karnety sportowe lub pakiety medyczne, to co do zasady są one dla pracownika przychodem. Stają się one przychodem w miesiącu otrzymania karnetu lub pakietu. W takiej sytuacji na pracodawcy ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy. Na pracodawcy ciąży również obowiązek pobrania składek ZUS, chyba że w swoim zakładzie posiada odpowiednie regulaminy, które zwalniają go z obowiązku rozliczania składek ZUS od karnetów sportowych i pakietów medycznych choćby w symboliczny sposób pokrywanych przez pracownika.

Pakiety w ramach ZFŚP

Pracodawca może zakupić pakiety w ramach ZFŚP, wówczas pakiet taki korzysta ze zwolnienia zarówno w podatku dochodowym, jak i nie podlega pod składki ZUS.

Pakiet medyczny dla pracowników

Z całą stanowczością należy dodać, iż na pracodawcy ciąży obowiązek dbania o opiekę medyczną w ramach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP). Nie każda firma na środki i możliwości finansowe, aby zatrudnić u siebie lekarza, ale może wykupić abonament medyczny w całości obejmujący medycynę pracy, oraz wszelkie czynności służbowe wykonywane przez pracowników.

Zakup pakietu, który obejmuje zarówno świadczenia medycyny pracy, jak i inne usługi nie podlega opodatkowaniu ani ozusowaniu przez pracownika. Natomiast faktura dokumentująca zakup tych pakietów jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów przez pracodawcę.