Ciąża na urlopie wychowawczym – Prawa ciężarnyvh kobietWarto pamiętać, iż pracownica, przebywająca na urlopie wychowawczym, która ponownie zajdzie w ciąże, posiada szereg praw pracowniczych, z których może skorzystać. Poniżej przedstawimy jakie ciąża na urlopie wychowawczym daje uprawnienia pracującej kobiecie.
Ciąża na urlopie wychowawczym
Zgodnie z przepisami może ona nadal pozostać na urlopie wychowawczym lub przerwać go i od razu przejść na zwolnienie lekarskie. Zwolnienie wynikające z ciąży w okresie trwania urlopu wychowawczego jest bezpłatne, natomiast po jego zakończeniu lub przerwaniu wypłacane jest ono w pełnej wysokości.
Rezygnacja z części urlopu wychowawczego i powrót do pracy
O przerwaniu urlopu wychowawczego, pracownica powinna poinformować pracodawcę najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy. (Art. 1863 K.p.) Co więcej, aby doszło do przerwania urlopu wychowawczego, nie musi się osobiście stawić w pracy, a o swoim stanie może poinformować pracodawcę za pomocą pisma, wiadomości e-mail lub telefonicznie. Dodatkowo pracodawca nie może sprzeciwić się wcześniejszemu powrotowi pracownicy do pracy, jeżeli zostało zachowane owe 30 dni (okres ten obejmuje wszystkie dni kalendarzowe).
Przejście na zwolnienie lekarskie od pierwszego dnia po urlopie wychowawczym
Jeżeli po rezygnacji z urlopu wychowawczego okazuje się, że pracownica jest niezdolna do pracy z powodu ciąży, to za ten okres przysługują jej świadczenia chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Co więcej, kobieta ciężarna może przejść na zwolnienie lekarskie już od pierwszego dnia po urlopie wychowawczym. W takiej sytuacji nie są wymagane badania kontrolne stwierdzające jej zdolność do pracy.
Ochrona stosunku pracy
Kobieta w ciąży jest chroniona przez prawo. Oznacza to, że pracodawca ma nie tylko obowiązek dopuścić ją do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego, ale także nie może rozwiązać z nią umowy o pracę. Ochrona trwałości stosunku pracy dotyczy nie tylko umów na czas nieokreślonych, ale także terminowych umów o pracę. Z tym że umowa, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, jest przedłużana do dnia porodu. Jeżeli natomiast termin zakończenia objętej ochroną umowy terminowej o pracę miałby nastąpić przed upływem trzeciego miesiąca ciąży, umowa o pracę nie zostaje automatycznie przedłużona. Oznacza to, że ulega ona rozwiązaniu w terminie pierwotnie ustalonym.