Praca ucznia oraz studenta w ciągu roku szkolnego

Wakacje były czasem dla wielu uczniów i studentów, żeby móc w wolnym czasie dorobić do kieszonkowego. Niestety, rok szkolny powoli się zaczyna, a młodzi pracownicy stają przed pytaniem: co z pracą? Czy można pracować w roku szkolnym?

Czy można pracować w roku szkolnym?

Czy można pracować w roku szkolnym?

Jeśli osoby młode znalazły pracę, którą lubią i jest w okolicach ich miejsca zamieszkania, wcale nie muszą z niej rezygnować na okres trwania roku szkolnego! Wystarczy porozmawiać z pracodawcą i wspólnie ustalić czas i okres pracy, żeby był dla obu stron odpowiedni. Pracodawca nie straci wtedy pracownika, który przez okres wakacyjny wdrożył się do zespołu, a sam pracownik będzie mógł dalej powiększać swoje zarobki.

Jaka umowa o pracę dla ucznia lub studenta?

Umowa zlecenie jest wtedy najbardziej korzystna dla obu stron ze względu na możliwość dopasowywania godzin i obowiązków uczącego się pracownika. Ważne jest, że pracownik młodociany może wykonywać takie prace, które nie zagrażają jego życiu, zdrowiu i rozwoju psychicznemu, ani też nie utrudniają wypełnienia obowiązku szkolnego.

Czy pracujący student lub uczeń płaci podatek dochodowy?

Zatrudnienie osoby do 26 roku życia jest korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i samego ucznia/studenta. Osoby te są zwolnienie od podatku dochodowego niezależnie od tego, czy się uczą, więc od ich pensji nie są „odbijane” comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Czy za ucznia płaci się ZUS?

Dodatkowo, jeśli posiadają status osoby uczącej się (czyli ucznia lub studenta) nie są od nich odprowadzane składki zdrowotne. Żeby być spokojnym podczas jakiejkolwiek kontroli dobrze mieć skserowaną legitymację danego ucznia/ studenta, która potwierdza, że jest osobą uczącą się, jednak najlepsze jest zaświadczenie z uczelni, w której pracownik się uczy.

W praktyce to wszystko oznacza, że uczeń bądź student, który nie ukończył 26 roku życia, nie będzie generował swojemu pracodawcy dodatkowych kosztów poza standardową wypłatą za pracę. Zaletą dla takiego pracownika jest to, że dla niego kwota wynagrodzenia brutto = kwota wynagrodzenia netto.

Przeczytaj także: >> Praktyki absolwenckie <<